(0)

Aktualności

01.04.2020

Nowe ograniczenia dla firm w walce z koronawirusem

W związku z  zaleceniami (z dnia 31.03.2020r.) w walce z koronawirusem przypominamy, że pracodawcy są zobowiązani zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom.

I tak:

  • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, chyba, że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii,

  • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.


Szkolenia okresowe bhp zdalnie. Sprawdź ofertę!


Z uwagi na tryb wprowadzenia zaleceń i  brak szczegółowych wytycznych dotyczących realizacji tych obowiązków, proponuję by jako wariant minimalny przyjąć:

  • co najmniej 1,5 metra między pracującymi pracownikami, chyba, że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemi

  • dostępność środków dezynfekcyjnych w miejscach, w których wiele osób dotyka tych samych przedmiotów np. w pobliżu drzwi, w miejscach gdzie pracownicy przekazują sobie materiały lub narzędzia, korzystają ze wspólnych środków transportu, pulpitów sterowniczych, w miejscach spożywania posiłków, w toaletach.

  • zapewnić pracownikom dostępność rękawiczek min. 3-4 pary dziennie. Rękawiczki powinny być bezwzględnie zmieniane po korzystaniu z toalety, spożywaniu posiłków, kontaktach z przedmiotami dotykanymi przez inne osoby – szczególnie przedmiotami pochodzącymi z zewnątrz,

  • zwracam też uwagę na użycie w zaleceniach słowa lub – używania rękawiczek lub dostęp do płynów dezynfekcyjnych. Nie na wszystkich stanowiskach pracy używanie rękawiczek jest celowe i wskazane,

  • pamiętajcie też Państwo, by przebywanie w pomieszczeniach socjalnych (szatniach, jadalniach) organizować w taki sposób, by jednocześnie nie przebywało tam więcej niż dwie osoby. A w sytuacjach, gdy zachowanie odległości 1,5 metra nie jest możliwe, ze względu na wielkość pomieszczenia, przebywać w nim może tylko jedna osoba.

 

Będziemy informować Państwa na bieżąco w przypadku ukazania się nowych interpretacji tych zapisów. Podstawa prawna 
 
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 31 marca 2020 r.
w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Poz. 566).

Jednocześnie informujemy, że na stronie www.gov.pl/web/koronawirus znajdziecie Państwo aktualne, oficjalne informacje dotyczące walki z epidemią.


Prowadzisz działalność szkoleniową bhp.Nie masz własnego e-learningu.  Mamy dla Ciebie świetną ofertę! Nie czekaj - Napisz do nas !

 

 

 

 

zobacz wszystkie